Menü Bezárás

Zenélő Falak – Milyen élmény egy közösség számára választani?

Ács Dorottya közösségi kurátor írása

Májusban elérkeztünk a DemArt kiválasztási folyamatának utolsó szakaszához. Három kiválasztott művészünk a Bethlen Téri Színházban mutatta be nekünk és a helyi közösség néhány tagjának az ötleteit. Csodálatos volt látni a művek mögött rejlő munkát és fantáziát. Őszintén szólva tudtuk, hogy nem lehet kiválasztani a „legjobbat” ilyen sokféle szakterület közül, így visszatértünk fő célkitűzésünkhöz: mennyire kapcsolódik az alkotás a 7. kerület helyi közösségéhez? 

Május 12-e sűrű nap volt, a három prototípus bemutatása közben kérdéseket fogalmaztunk meg, jegyzeteltünk a művészek elképzeléseiről. Ahogy hallgattam a három bemutatót,  rájöttem, hogy a döntésünk nem lehet teljesen objektív. Mi, a megbízottak (kurátorok), különböző háttérrel, érdeklődési körrel és társadalmi csoportokból érkeztünk, különböző módon viszonyolunk a művészethez és a kultúrához. Természetesen nem képviseljük kerületünk többségét. A prezentációk közben világossá vált számomra az, hogy mennyire fontos, hogy a munka megérintsen. Még akkor is, ha a mi feladatunk főként az, hogy megpróbáljunk egy közösséget képviselni, elgondolkodni azon, hogy hogyan lesz egy művészeti alkotás igazán közösségi, elérhető, őszinte, és végső soron mi is a közösség részei vagyunk, és az ízlésünk és az érzelmeink befolyásolják a választásunkat. A mi kritériumaink nem azon alapultak, hogy a kulturális és művészeti kánon hogyan határozza meg a jó műalkotást. Azt reméltük, hogy a „magas kultúra” és a lakosok közötti távolságot csökkenthetjük. Azt is reméltük, hogy köztéri alkotást választunk majd, hiszen tudjuk, bármennyire is igyekszünk, csak egy bizonyos társadalmi réteg lép be a galériatér gyakran félelemkeltő légkörébe. De azon túl, hogy hozzáférhetőbbé tesszük a művet, hogyan tudjuk biztosítani, hogy az olyasvalami legyen, amivel a helyiek (de legalábbis a helyiek egy része) azonosulni tud majd? Milyen kapcsolat van a műalkotás és a közönség között? Van-e kommunikáció? Van-e reprezentáció? Nehéz megérteni vagy hívogató? És ami a legfontosabb: megvalósítható-e ez az alkotás bárhol máshol Budapesten, vagy beágyazódik a 7. kerület történelmébe és kultúrájába? 

Ezekre a kérdésekre próbáltam választ adni magamnak, a segítségükkel felkészülni a csapattal való nagy megbeszélésre. Két héttel a bemutató után összeültünk meghozni a döntést, és a legnagyobb meglepetésemre nagyon gyorsan egyetértettünk abban, hogy döntésünkkel a Metrum Ensemble Zenélő Falak projektjének megvalósulását szeretnénk támogatni. Ez az interaktív zenemű sok összetevőből áll, kísérleti, nagyszabású, elérhető. A környék zenei örökségének, a kerületi lét jelenlegi élményének, hang-ökológiájának és ehhez kapcsolódó interaktív installációnak a gyűjteménye, amely bevonja és meglepi a járókelőket. E mű létrehozásához elengedhetetlen a közösségi interakció, a kutatás, valamint a környék zenei és kulturális múltjának és jelenének feltérképezése. Azt hiszem, ennek a projektnek az egyedisége mindhármunkat inspirált, és mindannyian éreztük az alkotás őszinteségét. Az installáció nemcsak a környék kultúrtörténetét veszi figyelembe, hanem a Metrum Ensemble is itt gyökerezik.

Öröm volt számomra, hogy mindhárman éreztük annak a felelősségét, hogy a választásunkkal a lehető legszélesebb csoportokat igyekezzünk megszólítani. A 7 installáció (gyönyörűen megmunkált fából készült zenedobozok formájában) várja, hogy a helyiek és a látogatók bizonyos helyszíneken elhaladva, egy egyszerű érzékelő mozgatásával megszólaltassák. A találkozás biztosan meglepő és szórakoztató lesz – bárki halad is el mellette, az interakció minden alkalommal más és más. És, ami a legkülönlegesebb, itt az alkotás közelíti meg a befogadót.

Tudjuk, hogy a közösségi alapú projektek és hatásuk nem egyik napról a másikra következnek be. A 7. kerület sok problémával küzd, és bár csak egy szeglet vagyunk, de része ugyanannak a fővárosi mentalitásnak, ami még gyerekcipőben jár a közösségi döntésekbe vetett bizalom tekintetében. Mi azt reméljük, hogy ez a projekt egy szikra lesz. Lehet inspiráló vagy éppen kritizálandó kísérlet, de elég új és izgalmas ahhoz, hogy akár más közösségek, kerületek, önkormányzatok is átvegyék az ötletet.

Kapcsolódó bejegyzések