Igazi táncművészeti csemegét ígér az idén nulladik nappal induló Sissi Őszi Tánchét, vagyis a SŐT7 novemberben. A tánchét öt ország produkcióit mutatja be, valamint festészeti és táncszakmai fotókiállítással is várja a nézőket. A nulladik napon pedig demonstráció keretében érkezik az EU Dance Hack, ami a művészet és a technológia összefonódásából létrejövő, innovációt és fenntarthatóságot megcélzó projekt finn alapokkal, Budapestre hangolva.
A nemzetközi táncélet fiatal tehetségeit és kuriózumait mutatja be 2024-ben a SŐT7, melyen horvát, német, magyar, lengyel és szlovén produkciókat is láthat a közönség. A Bethlen Téri Színház unikális szempontjai és a Közép-Európa Táncszínház brandje szavatolja a meghívott, nemzetközi viszonylatban a kortárstáncélet javának számító produkciók minőségét. A szervezőkre jellemző modernitás, a városi élet lüktetését kiegyensúlyozó klasszikus alapok és a technológiai újításokra nyitott progresszív szemlélet iránt rajongók minden igénye kielégül, miközben megismerhetik a résztvevők nemzeti jellegzetességeit, egyedi ízlésvilágát. A helyi tehetségek felkarolásának jegyében pedig bemutatkozik a Bihari János Művészeti Iskola néptáncegyüttese.
A színház előterében a fesztivál ideje alatt a SŐT7 tematikáját tükröző két képzőművészeti program, Dusa Gábor fotóművész Kitekintés – Bausch-tól Vertigo-ig című kiállítása, illetve, Tóth Richárd festőművész festményei is láthatóak lesznek.
EU Dance Hack
Az EU Dance Hack projekt összehozza a kiemelkedő művészeket, dizájnereket, zenei és technológiai szakértőket, és elősegíti az innovációt és a fenntarthatóságot. Mindez idén a finn Taikabox, a román Developing Art és a Közép-Európa Táncszínház összefogásából született, és célja, hogy létrehozzon egy új produktumot, minimalizálva ezzel a környezeti terhelést. Missziójuk, hogy elhozzanak egy olyan új világot, ahol a művészet és technológia összefonódik, a létrehozás és forgalmazás ökológiai lábnyoma pedig csökken.
Milan Tomášik: Treatise (PL)
A Milan Tomášik által koreografált táncelőadást Cornelius Cardew 1963-1967 között írt, névadó partitúrája ihlette. A zenei grafikai partitúra 193 oldalnyi szimbólumból, vonalból, valamint különféle geometriai és absztrakt formákból áll. Az előadás a partitúra kiválasztott oldalainak egyik lehetséges interpretációja fizikai, vizuális és hangi megnyilvánulások által. Minden egyes akció a partitúrán belül épül fel, de végső formája és kompozíciója túlmutat azon: a Krakkói Táncszínház előadói létrehozzák saját térbeli, időbeli, egyedi univerzumukat.
A Totalitarian Body Kollektiv: WIEDERKEHR (D)
„A „Wiederkehr” olyan asszociatív teret hoz létre, amelyben a múlt és a jelen, a valóság és a képzelet szinte megkülönböztethetetlen. A közönség hihetetlenül izgalmas légkörre és négy táncosra számíthat, akik egy felejthetetlen táncestet teremtenek jelenléttel, erővel és precizitással.”- olvasható a MADE. zsűrijének nyilatkozatában.
Ginevra Panzetti és Enrico Ticconi: All’arme (CRO)
Ebben a hat táncosra koreografált műben Panzetti és Ticconi olyan utazásra indul, amely az emberi lépésben rejlő ritmikus potenciállal kezdődik, és a szinkronizált és kollektív mozgás meggyőzőerejét kutatja. A katonai szókincsből ihletet merítve elmélyülnek az egyéni cselekvés és a kollektív erő közötti feszültségben, megkérdőjelezik a finom határvonalat a szükséges védelem és annak lehetősége között, hogy azzá váljunk, amitől félünk.
Dance Communication Lab
A Dance Communication Lab rövid távú csereprogram táncosok között, amelynek fő célja, hogy az európai partnerországokból érkező hivatásos táncművészek megismerjék egymást az improvizáción keresztül, amely a kortárstánc legjellegzetesebb alkotási folyamata. A projekt Petrovics Sándor, magyar táncművész-táncpedagógus mentorálásával zajlik. A DCL fókuszában a képzelet megtestesülése áll. A program a Beyond Front@: Bridging Periphery projekt keretében valósul meg.
Ifjú Koreográfusok Fóruma 2024.: Gyevnár Réka: Ösztönrezdülés
A Közép -Európa Táncszínház ismét megrendezi az Ifjú Koreográfusok Fóruma című programját. Az idei évadban Gyevnár Rékát ismerhetik meg a nézők alkotói oldaláról. Réka hosszú évek óta a Közép-Európa Táncszínház társulatának tagja, és mint táncművész, jelenleg a legtapasztaltabbak közzé tartozik. Különleges alkalom, hogy koreográfusként is bemutatkozik a KET-nél.
További információk a fesztiválról: https://www.bethlenszinhaz.hu/sot7/