
A Bethlen Téri Színház a határon túli kulturális szervezetekkel együttműködésben hetedik alkalommal rendezi meg a Vendégváró Fesztivált.
A háromnapos rendezvény vendége idén Székelyudvarhely, ahonnan két színházat is vendégül látunk: érkezik a Tomcsa Sándor Színház, valamint az Udvarhely Néptáncműhely.
A fesztivál idejére idén két kiállítás nyílik: a Tomcsa Sándor Színház a névadó életéről készül egy összeállítással, az Udvarhely Néptáncműhely pedig fotókiállítással érkezik.
A pénteki és a szombati előadások után beszélgetésre várjuk a nézőket a színház kávézójában.
A fesztivál fővédnöke Dr. Vető Marietta, Erzsébetváros alpolgármestere.
Program
január 25. péntek 19.00
Udvarhely Néptáncműhely: Vallomások
Az előadás a kárpát-medencei néptánc hagyományok forgatós, csárdás táncanyagában folyamatosan tetten érhető nő-férfi viszonyrendszerének, minőségbeli különbségeinek taglalására, bemutatására vállalkozik. A manapság folyamatosan sugallt szlogenek: valósítsd meg önmagad, csak az én számít, ha nem tetszik, lépj tovább, nem kötelez erkölcs, kötelesség, tégy úgy, hogy neked mindig minden körülmény között a legjobb legyen, szabad vagy, feláldozható a közvetlen környezeted, a család, bármi, ami felelősséggel és kötelességgel jár. Mindez ellentétes a népi kultúránk által folyamatosan sugallt értékrenddel: higgyünk a nő-férfi kapcsolat igazában, a család szentségében, gyermekáldásban, a nehézségekkel tűzdelt életünk lecsupaszított valóságában, a nő-férfi egy egységben való kiteljesülésében. Ezen ”egyszerű” cél eléréséhez nyújtanak támogatást, mutatják az igaz utat népmeséink, népzenéink, néptáncaink, népművészetünk. Az általunk örökölt kultúrát fóliázás helyett megpróbálhatjuk sérülésmentesen áthelyezni a jelenbe, ezáltal a mai problémákról a ma emberéhez szólni.
Előadók: Antal Katalin, Bálint Endre, Faluvégi Erzsébet, Forgács Hunor, Fülöp Csaba, Hajdó Árpád, Hajdó Lóránt, Koszta Kriszta, Kovács Bernadett, Nagy Annamária, Sípos Réka
Hangtechnikus: Zilincki Károly
Rendező, koreográfus: Antal József
Az előadás hossza 55 perc.
Mint nevében is jelzi, az Udvarhely Néptáncműhely a magyar népzene- és néptánchagyomány megőrzését, valamint hiteles továbbadását szolgáló folklórműhely. A közel két évtizedes múlttal rendelkező intézménynek nemcsak a székely anyaváros művelődési életében van meghatározó szerepe, de autentikus folklórműsoraival előszeretettel lép fel más települések színpadain is. Az intézmény kultúraformáló tényezőként képes hatni a város és környéke művelődési életére, nemcsak passzív közönségként vonva be a népzene és néptánc kedvelőit, hanem aktív résztvevőként is. A jelenleg 12 főből álló tánckar jó nevű koreográfusokkal dolgozott és dolgozik együtt. A közös munka eredményeként évente 2-3 folklórműsort visz színpadra, ugyanakkor utánpótlás-neveléssel, és különböző képzésekkel tölti ki az évadot. Az Udvarhely Néptáncműhely a színpadi előadások mellett feladatának vallja a táncházmozgalom fellendítését és éltetését.
január 26. szombat 19.00
Tomcsa Sándor Színház: Nem lesz reggel, Fred!
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház és a nagyváradi Szigligeti Színház drámapályázatának, a dráMÁzat III-nak nyertes darabja, Moravetz Levente végjátéka a hétköznapi és szokatlan közötti keskeny mezsgyén vezet minket. Olyan kérdéseket feszeget, amelyek egyszerre képezik a hétköznapunk alapját, de a legintimebb gondolatainkat sem hagyják nyugodni.
Ugyanis: Nem lesz reggel, Fred!
Ahogy utazik az ember a mindennapok kényelmes rutinjában, megtörténhet, hogy elrobog a valóság mellett. Mi a valóság? Képesek vagyunk elhinni a lehetetlent is, ha sokáig bizonygatják nekünk?
Fred világa a kispolgár biztonságos rutinokkal teli világa. Egyik feladat a másik után, egyik szülinap a másik után, egyik étkezés a másik után. Hiszen ezt akarta: kapcsolat, állás, ház, autó – erre vágyott. Minden rendben.
De mi van akkor, ha megreped a szép valósága és pillanatok alatt befutják a hajszálrepedések? Mi van, ha az igazság túl nehéz? Merre vezet a szembesítés? Tagadáshoz vagy elfogadáshoz?
Fred: Antal D. Csaba
Katalin: Bekő Fóri Zenkő
Fény: Esti Norbert
Nő: Pál-Varga Márta
Írta: Moravetz Levente
Hang: Boca Hunor-Lehel
Fény: Toásó István
Videó koncepció: Eranio Petrușka m.v.
Díszlet: Szűcs-Olcsváry Gellért
Ügyelő: Máthé Miklós Mónika
Román nyelvre fordította: Ferencz Zsófia
Rendező: Vladimir Anton
Az előadás hossza 80 perc.
14 éven felülieknek ajánlott.
Az előadás egyes jeleneteiben a társulat kellékesei által készített kellékcigarettát használnak a művészek, amely dohányterméket nem tartalmaz. A nemdohányzók védelmében megalkotott 2011. évi XLI. törvényt a színház maradéktalanul betartja.
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház elsődleges célja a város és a térség kulturális igényének kielégítése és bővítése. A teátrum évadonként mintegy 5–6 saját bemutatóval jelentkezik, továbbá az ország különböző részeiből hív vendégelőadásokat, emellett drámafesztivállal, felolvasószínházi előadásokkal, gyerekprogramokkal és egyéb rendezvényekkel igyekszik minél gazdagabbá tenni a térség kulturális felhozatalát.
A Tomcsa Sándor Színház – akkor még a Művelődési Ház tagozataként – 1998. november 6-án tartotta nyitó előadását.
január 27. vasárnap 10.00
Tomcsa Sándor Színház: Rengeteg Ábel és Kürtös Kata kalandjai
Hol volt, hol nem volt, a Hargitán innen, Udvarhelyszék közepén, egy székely kapu szegletén élt egy derék legény és a takaros felesége…
A Tomcsa Sándor Színház előadásában tanúi lehetünk az első székely bábhős megszületésének. Ő a vásári bábjáték mintájára létrejövő hős: a Hargita hegyeinek Vitéz Lászlója, a furfangok Paprika Jancsija – becsületes nevén: Rengeteg Ábel.
De mint tudjuk, párban szép az ember – ez Rengeteg Ábelre is éppígy igaz. Elbűvölő párjával, Kürtős Katával együtt alkotják az első székely bábpárost.
Mindketten ízig-vérig székely bábok a megjelenésüktől beszédükig, a szokásaiktól a gondolkodásukig. Jól tudják: a medve nem játék, de az ördöggel sem tanácsos packázni, ha nincs annak jó kedve.
De ha már muszáj – úgyis győz a jó. Feltéve, ha eléggé elfárad az ebadta ördög. Legalább annyira, hogy esze ágában se legyen kétpatán visszagyalogolni a pokolba. De persze a gonosz banyák sem hagyják magukat – csinos leányokká, megfáradt öregasszonyokká változnak, és kedvük szerint csapják be a főhősöket.
De tudjuk: úgyis győz a jó. Hiszen ki lehetne furfangosabb Rengeteg Ábelnél és Kürtős Katánál?
Játsszák: Szűcs-Olcsváry Gellért, Lukács Emőke, László Kata
Zene: Pál Attila
Látvány: Karácsony Kinga
Szcenográfia: Szűcs-Olcsváry Gellért
A bábokat készítette: Berze Imre szobrászművész, Barabás Réka, Aracs Eszter, Lénárt András
Ügyelő: Máthé Miklós Mónika
Rendező: Aracs Eszter m.v.
Az előadás hossza 50 perc.
3 éves kortól ajánlott.
Az előadás után kézműves foglalkozás várja a gyerekeket.
Kiállítás
Udvarhely Néptáncműhely
Az Udvarhely Néptáncműhely 2018. november 12. és 17. között ünnepelte megalakulásának 20. évfordulóját. Erre az alkalomra az együttes táncosai Balázs Gyöngyi díszlet- és jelmeztervező irányításával készítettek kiállítást, mely a 20 év előadásainak díszleteiből, jelmezeiből és az előadásokról készült fényképekből állt össze. A kiállítás fényképanyaga lesz megtekinthető 2019. január 25-27. között.
Tomcsa Sándor élete és munkássága
A Székelyudvarhelyen született és élt Tomcsa Sándor (1897–1963) rendkívül sokoldalú alkotó volt: drámát és prózai műveket írt, karikatúrákat rajzolt, aktívan részt vett az udvarhelyi kulturális élet megszervezésében, a helyi művelődési élet közismert alakja volt. Alkotásai a valóság komikumából, groteszk helyzeteiből és ellentmondásaiból táplálkoznak. Novelláiban, karcolataiban a kisvárosi élet, a kispolgár és a kisember humoros, szatirikus ábrázolója. Az érdeklődők ezen kívül a Műtét című Tomcsa-drámából Zakariás Zalán rendezésében nemrég elkészült előadás ünnepi műsorfüzetét is megtekinthetik.
Jegyek
Felnőtt előadások: Vallomások, Nem lesz reggel, Fred!
Jegyár: 2000 Ft
Diák, nyugdíjas jegy, kerületi és támogatói kedvezményes jegy: 1600 Ft
Családi program: Rengeteg Ábel és Kürtős Kata kalandjai
Jegyár: 1600 Ft
Diák, nyugdíjas jegy, kerületi és támogatói kedvezményes jegy: 1200 Ft
Engedmények a teljes árú jegyekből:
- 2 jegy vásárlása esetén – 1600 Ft/jegy
- 3 jegy vásárlása esetén – 1400 Ft/jegy
Engedmények kedvezményes jegyek esetén:
- 2 jegy vásárlásakor – 1200 Ft/jegy
- 3 jegy vásárlásakor – 1000 Ft/jegy
A kedvezmények nem összevonhatók. A fesztiváljegyek csak különböző előadásokra használhatók fel.